کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

شرایط تحصیل در پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال

یکی از بهترین راه های مهاجرت به پرتغال پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها و موسسات پلی تکنیک این کشور است. رتبه دانشگاههای پرتغال نسبتا خوب است.

مهاجرت تحصیلی به پرتغال

تحصیل در پرتغال و موقعیت کار پس از تحصیل

افراد خارجی که در کشور پرتغال تحصیل می کنند، مانند خیلی از کشورها می توانند پس از فراغت از تحصیل یک سال در این کشور اقامت کرده و با یافتن کار در پرتغال ویزای کاری دریافت نمایند. همچنین پس از 5 سال زندگی و کار در پرتغال می توانند اقامت دایم این کشور را دریافت نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال

دوره کارشناسی در پرتغال در بیشتر رشته ها ۳ است و ممکن است در معدودی از رشته های تحصیلی ۴ سال نیز طول بکشد. واحدهای دروسی به زبان پرتغالی و انگلیسی تدریس می شود.

هزینه شهریه دانشگاه ها و موسسات پلی تکنیک در پرتغال از حدود 600 یورو تا سه هزار یورو در سال است که در مواردی به بیش از 5 هزار یورو نیز می رسد.

برای پذیرش در مقطع لیسانس مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی لازم است و در برخی دانشگاه ها و موسسات پلی تکنیک برای ورود به هر رشته آزمون ورودی نیز برگزار می شود.

در صورت نداشتن مدرک پیش دانشگاهی امکان تحصیل این دوره در پرتغال وجود دارد.

لازم است برای ورود به هر یک از دانشگاه ها زبان پرتغالی مدرک B2 داشته باشید. اما در دانشگاه هایی که به انگلیسی تدریس می کنند می توان مدرک آیلتس حدود 6 ارائه داد. البته این قانون درخصوص همه دانشگاه ها و موسسات پلی تکنیک یک جور نیست و برخی به مدرک زبان نیاز ندارند. برای اخذ ویزا ارائه تمکن مالی به مدت یک سال حدود 8 هزار یورو الزامی است.

هزینه دانشگاه را نیز می توان بصورت یکجا در ابتدای ترم یا بصورت اقساط ماهانه پرداخت نمود. علاوه بر شهریه هزینه های ثبت نام و بیمه دانشجویی نیز هست که باید پرداخته شود.

امکان کار نیز برای دانشجویان در حین  تحصیل به مدت ۱۰ ساعت در هفته وجود دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور پرتغال

طول دوره کارشناسی ارشد در کشور پرتغال ۲ ساله است و دروس به زبان پرتغالی و انگلیسی ارائه می شود که برای تحصیل به زبان انگلیسی داشتن مدرک زبان در سطح ایلتس ۶ تا ۶.۵ و حتی کمتر امکانپذیر است اما کسانی که مدرک زبان ندارند می توانند قبل از تحصیل در دانشگاه ، دوره های زبان انگلیسی را به مدت ۵ هفته با هزینه حدود ۱۲۰۰ یورو بگذرانند و برای تحصیل دانشگاه آماده شوند هم چنین امکان فراگیری زبان پرتغالی قبل از سفر به این کشور نیز برای متقاضیان وجود دارد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و کارشناسی به همراه ریز نمرات الزامی است.

دانشجویان علاوه بر تحصیل ۲۰ ساعت در هفته حق کار دارند و می توانند به ازای هر ساعت کار حقوقی معادل ۱۰ تا ۱۲ یورو دریافت نمایند که بسیاری از هزینه های تحصیل و زندگی انها را پوشش می دهد . هزینه تحصیل در این مقطع حدود ۱۵۰۰ یورو به طور سالیانه است و هزینه زندگی بطور کلی ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه می باشد و تمامی هزینه های مسکن ، غذا ، پوشاک ، بیمه ، حمل و نقل و …. را دربرمی گیرد.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور پرتغال

طول دوره دکتری در کشور پرتغال ۳ تا ۵ سال است و دروس به زبان پرتغالی و انگلیسی ارائه می گردد. افراد با سابقه تحصیلی عالی با معدل بالای ۱۷ ، مقالات معتبر بخصوص مقاله ISI ، نمرات مناسب و شرایط دیگر می توانند برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور پرتغال اقدام نمایند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری حدود ۲۷۰۰ یورو می باشد که بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است. دانشجویان در این مقطع می توانند بورس تحصیلی دریافت نمایند هم چنین دانشجویان مقطع دکتری علاوه بر تحصیل ۳۰ ساعت در هفته حق کار دارند که حقوقی معادل ۱۵ دلار به ازای هر ساعت کار دریافت می نمایند.

امکان بردن همراه از ابتدا برای متقاضیان در کشور پرتغال وجود ندارد و دانشجویان نمی توانند برای تحصیل خانواده خود را به همراه داشته باشند.

فارغ التحصیلان کشور پرتغال پس از تحصیل می توانند به دنبال کار بگردند و کار مورد نظر خود را بیابند که با داشتن تسلط به زبان پرتغالی و نمرات عالی در مدارک تحصیلی آنها ، مدت زمان کاریابی و یافتن شغل مناسب  برای انها سریع تر خواهد بود، متقاضیان پس از یافتن کار می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نموده و با کار کردن و پرداخت مالیات به مدت ۵ سال اقامت کشور پرتغال را دریافت کنند که این نکته قابل ذکر است که اخذ اقامت دائم کشور پرتغال دشوار و زمان بر خواهد بود.

تحصیل در پرتغال با بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی در پرتغال و کمک هزینه تحصیل در پرتغال به طور مساوی بین دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا ارائه می گردد. برای دریافت بورس تحصیلی در پرتغال متقاضیان می بایست واجد شرایط این بورس باشند. عموماً بورسیه تحصیلی در پرتغال به صورت رقابتی می باشد.

انواع بورس تحصیلی در پرتغال به دانشجویان ارائه می گردد که اغلب این بورسیه ها در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. دو نمونه از این بورسیه ها شامل موارد زیر می باشد.

بورس تحصیلی TEDS

کمک هزینه تحصیلی سالیانه به دانشجویانی که خانواده آن ها منابع مالی کافی ندارند.

بورس تحصیلی برای دانشجویان دکترا FCT

کمک های مالی در مقطع دکترا در مراحل مختلف با ایجاد پایگاه های تحقیقاتی علمی در سطح بین المللی و برای ایجاد زیرساخت های تحقیقاتی ارتباطات علمی و تعامل نوین با ایجاد کسب و کار جدید اهدا می شود.

تحصیل پزشکی در پرتغال

دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی باید مدرک 12 ساله دبیرستان و دیپلم را داشته باشند و به زبان انگلیسی و پرتغالی نیز باید تسلط داشته باشند.
در خصوص تحصیل پزشکی در پرتغال، دانشجویان باید شرایط اولیه ای را داشته باشند. متقاضیان زمانی که پذیرش دانشگاه های پزشکی را گرفتند باید همانند سایر کشورها در ابتدا یک دوه 1 ساله پیش پزشکی را بگذرانند و دروس پایه را مطالعه نمایند و پس از آن در صورتی که از دروس ارائه شده نمره لازمه را کسب نمودند می توانند وارد دانشگاه شوند.

با توجه به این شرایط افرادی که بخواهند تحصیل پزشکی در پرتغال داشته باشند باید از شرایط سختی از جمله تسلط به زبان پرتغالی برخوردار باشند، به همین دلیل این گزینه به افراد توصیه نمی شود، زیرا زبان پرتغالی نیز در ایران آموزش داده نمی شود و دانشجویان نمی توانند به راحتی این زبان سخت را یاد بگیرند.

  • دانشگاه لیسبون – Universidade de Lisboa این دانشگاه که از دانشگاه های معروف پرتغال است در شهر لیسبون قرار دارد و حدود 4000 دانشجوی بین المللی است که در رشته های مختلف در حال تحصیل می باشند.
  • دانشگاه پورتو – Universidade do Porto این دانشگاه نیز از دانشگاه های رتبه اول در کشور پرتغال می باشد که در شهر پورتو واقع شده است و دارای بیش از 30 هزار دانشجو می باشد که بیشترین تعداد دانشجویان را به خود اختصاص داده است و در رشته های مختلف پزشکی، مهندسی و علوم تربیتی دانشجو می پذیرد.
  • دانشگاه کویمبرا – Universidade de Coimbra این دانشگاه که در شهر کویمبرای پرتغال است و از مهترین دانشگاه های اروپا و کشور پرتغال می باشد که در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی و بسیاری از رشته های دیگر دانشجو می پذیرد.
  • دانشگاه مینهو – Universidade do Minho یکی دیگر از بهترین دانشگاه های پرتغال که در قسمت شمالی این کشور واقع شده است دانشگاه مینهو می باشد که در رشته های بسیاری دارای دانشجو می باشد و همچنین پردیس های دانشگاهی بزرگی در شهرهای براگا و گیمارائش می باشد.

هزینه های تحصیل پزشکی در پرتغال

دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در پرتغال را دارند لازم است که از هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال نیز آگاهی داشته باشند.

افرادی که قصد داشته باشند به زبان پرتغالی در این کشور تحصیل کنند در سال بین 400 تا 600 یورو هزینه های تحصیل خواهند داشت، اما افرادی که قصد داشته باشند که به زبان انگلیسی و مدرک آیلتس 6.5 تحصیل نمایند سالیانه بین 2،000 تا 6،000 یورو با توجه به نوع دانشگاه، باید هزینه تحصیل پرداخت نمایند.

تحصیل داروسازی در پرتغال

تحصیل داروسازی در پرتغال برای تحصیل در این رشته در کشور پرتغال، متقاضیان باید دوران دبیرستان 12 ساله را تمام کرده باشند و پس از آن در یک آزمون ورودی که از طریق وزارت آموزش و پرورش برگزار می گردد، بتوانند در دروس پایه از جمله زیست شناسی، زمین شناسی و فیزیک و شیمی نمره قبولی را به دست آورند. مورد دیگری که باید دانشجویان برای تحصیل در این رشته در پرتغال مد نظر داشته باشند این است که باید یک گواهینامه سلامت و عدم بیماری های ذهنی و جسمی که از یادگیری افراد جلوگیری می کند ارائه دهند. هزینه تحصیل در این رشته به زبان پرتغالی بین 500 تا 1،000 یورو در سال است و افرادی که بخواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند باید مدرک آیلتس بالایی را ارائه دهند و سالیانه بین 2،500 تا 5،000 یورو هزینه پرداخت نمایند.

تحصیل دندانپزشکی در پرتغال

تحصیل دندان پزشکی در پرتغال نیز همانند شرایط تحصیل پزشکی در این کشور می باشد. افراد باید علاوه بر زبان انگلیسی قوی به زبان پرتغالی نیز تسلط داشته باشند، در ابتدا یک دوره یک ساله پیش پزشکی را می گذرانند پس از آن وارد دانشگاه های پزشکی می شوند. آزمونی به نام MCAT در سال حدود 15 بار برگزار می شود، این آزمون برای افرادی که می خواهند در دانشگاه های آمریکایی و کانادایی که در کشور پرتغال نمایندگی دارند تحصیل کنند برگزار می شود.

نکته ایی که وجود دارد این است که افراد بیشتر از 7 بار در این آزمون نمی توانند شرکت کنند. قبولی در این آزمون، تا 3 سال دارای اعتبار است. هزینه تحصیل در این رشته 400 تا 600 یورو برای افرادی که می خواهند به زبان پرتغالی تحصیل کنند و برای افرادی که بخواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند بین 2،000 تا 6،000 یورو در سال می باشد.

تحصیل پرستاری در پرتغال

تحصیل پرستاری در پرتغال تحصیل در رشته پرستاری نیز همانند رشته های پزشکی و دندان پزشکی نیازمند دانش دو زبان انگلیسی و پرتغالی می باشد. متقاضیان در صورتی که تسلط به دو زبان نداشته باشند باید در ابتدا یک دوره یک ساله فاندیشن را بگذرانند و پس از آن وارد رشته پرستاری شوند. هزینه تحصیل در این رشته در مقطع لیسانس بین 5،000 تا 7،000 یورو در سال می باشد. هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز بین 3،000 تا 5،000 یورو در سال خواهد بود و هزینه تحصیل در مقطع دکترا نیز سالیانه حدود 3،000 یورو خواهد بود.

تحصیل در پرتغال و هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال

به طور کلی تحصیل در پرتغال در دانشگاه های دولتی ارزان تر از دانشگاه های خصوصی در این کشور می باشد. اما برخی از دانشگاه های خصوصی بر اساس ارزیابی نمرات و شرایط دانش آموزان و دانشجویان تخفیفاتی تا بیش از ۵۰ درصد ارائه می دهند. یکی از مطالبی که حائز اهمیت می باشد این است که اگر شما متقاضیان در دانشگاه های خصوصی قصد تحصیل دارید می بایست هزینه های تحصیل را سالیانه پرداخت کنند.

تحصیل در در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین ۹۵۰ تا ۱،۲۵۰ یورو در سال می باشد و تحصیل در مقطع دکترا تقریبا حدود ۲،۵۰۰ یورو تا ۳،۰۰۰ یورو در سال می باشد. تحصیل در دانشگاه هایی که رنگ آن ها پایین تر است سالیانه کمتر از ۷۰۰ یورو هزینه دارند.

به طور کل می توان گفت هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی پرتغال از سه هزار یورو تا چهار هزار یورو بسته به مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. هزینه ثبت نام برای هر دانشجو بین ۲۵ تا ۳۵ یورو می باشد که دانشجویان باید در زمان ثبت نام این هزینه را پرداخت نمایند.

لیست دانشگاه های برتر پرتغال و هزینه های تحصیل سالانه

دانشگاه آویرو پرتغال 5000 یورو

دانشگاه لیسبون 2500 یورو

دانشگاه پورتو   3000 الی 4500 یورو

دانشگاه کاتولیک پرتغال 700 یورو

دانشگاه کویمبرا پرتغال      3000 یورو

موسسه پلی تکنیک       1000 یورو

برای تحصیل در پرتغال علاوه بر هزینه های دانشگاه، متقاضیان باید هزینه های زندگی در پرتغال را نیز بپردازند. هزینه های زندگی در مناطق مختلف پرتغال متفاوت می باشد. اما به طور میانگین می توان گفت که هزینه های زندگی یک دانشجو بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد. این میزان هزینه تمام مخارج یک دانشجو مثل مسکن، غذا، حمل و نقل و سایر موارد را پوشش می دهد.

تحصیل در پرتغال و کار دانشجویی

دانشجویان در مقطع کارشناسی در حین تحصیل می توانند اجازه کار دریافت کنند و به صورت پاره وقت به مدت ۱۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت. طبق تعرفه مشخص دانشجویان که در حین تحصیل اجازه کار دارند در هر ساعت مبلغی معادل ۸ الی ۱۰ یورو درآمد خواهند داشت. موفقیت در یافتن کار ضمن تحصیل و یا بعد از فارغ التحصیلی در هر کشور متفاوت است و بستگی به تسلط فرد به زبان آن کشور دارد. همینطور ویژگی های فردی، تجربه کاری تاثیر بسزایی در ورود به بازار کار خواهد داشت. نکته قابل توجه برای دانشجویان این است که در حین تحصیل کار پاره وقت می تواند بسیار مفید واقع شود و به نوعی سابقه کار تلقی گردد که دانشجویان بعد از تحصیل هر چه راحت تر بتواند وارد بازار کار شوند و کار دائم خود را به دست آورند.

دانشجویان بین المللی این اجازه را دارند و این فرصت به آنان داده می شود که پس از پایان تحصیل به مدت یک سال در پرتغال بمانند و به جستجوی کار بپردازد.

دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد ضمن تحصیل اجازه دارند که در هفته ۲۰ ساعت کار کنند. با میانگین حقوق ساعتی ۱۰ الی ۱۲ یورو قادر خواهند بود بخش اعظمی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند.

دانشجویان در مقطع دکتری، ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت و با میانگین حقوق ۱۵ یورو در ساعت می توانند درآمد داشته باشند.

تحصیل در پرتغال و معرفی دانشگاه های برتر پرتغال

برای بسیاری از متقاضیانی که قصد تحصیل در پرتغال را دارند کیفیت آموزش و همچنین رتبه های دانشگاه حائز اهمیت می باشد. طبق آخرین آمار و رتبه بندی دانشگاه های پرتغال در سطح جهانی و بین الملل، در زیر لیستی از دانشگاه ها تنظیم شده است. 4 دانشگاه برتر پرتغال در سال 2018 در لیست زیر معرفی شده اند.

دانشگاه پورتو

دانشگاه دولتی پورتو واقع شده در شهر پورتو با بیش از 31،000 دانشجو در سال 2018 در رتبه بندی جهانی رنک 400 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه لیسبون

دانشگاه لیسبون بزرگترین دانشگاه پرتغال می باشد که بیش از 18 دانشکده دارد. این دانشگاه در سال 1911 تاسیس شده است و در حال حاظر جز دانشگاه های رنک 500 در جهان می باشد. این دانشگاه  ادغام شده دانشگاه فنی لیسبون و دانشگاه اصلی لیسبون می باشد.

دانشگاه نووالیسائو

این دانشگاه در سال 1973 تاسیس شده است و در رنک جهانی رتبه 500 را دارد. این دانشگاه دارای جمعیت دانشجویی بیش از 19،500 نفر می باشد.

دانشگاه کویمبرا

این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه پرتغال می باشد که در سال 1290 تاسیس شده است. در رتبه جهانی رنک 501 را کسب کرده است. 8 دانشکده کوئیمبرا با جمعیت 24،800 بیشترین جمعیت دانشجویان بین المللی را در پرتغال دارد.

شرایط پذیرش دانشگاه های پرتغال

برای تحصیل در پرتغال ویزای تحصیلی پرتغال مورد نیاز است، که عموما این ویزاها برای مدت معلوم و به میزان مدت تحصیل شما در پرتغال صادر می گردد. برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی در پرتغال نیاز به مدارک ذیل می باشید.

مدارک مورد نظر جهت پذیرش

دانشنامه و مدارک تحصیلی

در مقاطع کارشناسی ارشد (مدرک لیسانس و ریز نمرات)

در مقطع دکتری (مدرک لیسانس، مدرک ارشد و ریز نمرات)

انگیزه نامه و پروپوزال

توصیه نامه از اساتید

ارائه مدرک زبان انگلیسی

مدارک مورد نیاز برای ویزا

پاسپورت معتبر

اصل و کپی شناسنامه

ارائه ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات

ارائه پذیرش معتبر تحصیلی

پرینت حساب بانکی و تمکن مالی مناسب

گواهی عدم سوء پیشینه

دو قطعه عکس

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

برای ارتباط با ما از طریق واتس آپ پیام بفرستید

 

× مشاوره آنلاین