کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

شرایط تحصیل در اسپانیا

شرایط تحصیل در اسپانیا

امروزه افراد بسیاری برای ادامه تحصیل کشور اسپانیا را انتخاب می کنند. کشور اسپانیا در چند سال اخیر جزو پر جاذبه ترین کشورهای توریستی به شمار می رود. هزینه تحصیل در اسپانیا یکی از ارزان ترین کشورها در اروپا است.

می توان گفت یکی از روش های مهاجرت به اسپانیا و حتی راحت ترین روش اقامت در اسپانیا از طریق تحصیل در اسپانیا می باشد. دانستن زبان اسپانیایی برای تحصیل و زندگی اهمیت فراوانی دارد.

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا به علت دارای مراکز مهم آموزشی در رشته های پزشکی ، اقتصاد و … مورد توجه بسیاری از متقاضیان جهت ادامه تحصیل قرار گرفته است . برای تحصیل در اسپانیا نیاز به آموزش زبان اسپانیایی و یا زبان انگلیسی است و حدود ۳۰ دانشگاه دولتی و خصوصی مورد تایید وزارت علوم می باشد . علت انتخاب دانشجویان جهت تحصیل در اسپانیا به این دلیل است که کشور اسپانیا تعدادی از معتبرترین دانشگاه ها را دارد و زندگی دانشجویی در آن بسیار سرگرم کننده است.

چرا تحصیل در اسپانیا

چرا تحصیل در اسپانیا مورد تقاضای بسیاری از دانشجویان می باشد ؟ اسپانیا یکی از کشور های غربی اروپا است . این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و از جمله کشور های همسایه او نیز پرتغال می باشد. با توجه به شرایط بسیار عالی که دانشگاه های اسپانیا دارد بسیاری از افراد علاقه مند به ادامه تحصیل در اسپانیا شده اند. تحصیل با پرداخت هزینه ای بسیار کم از جمله مزایای تحصیل در اسپانیا است. مدارک دانشگاه های اسپانیا با اعتبار بالایی که دارد می تواند باعث شود که دانشجو نه تنها در اسپانیا بلکه در دیگر کشور های اروپایی نیز شغل مورد نظر خود را کسب کند و از آن طریق نیز اقامت اسپانیا و یا کشور مورد نظر را کسب کند.

ویزای تحصیلی اسپانیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا شامل موارد زیر است :

 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در اسپانیا که الزاما باید مهر و امضا شده باشد
 • ارائه مدارک شناسایی مثل شناسنامه و پاسپورت به صورت ترجمه شده جهت اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا
 • ارائه نامه ای مبنی بر اعتبار بیمه مسافرتی شینگن شخص متقاضی به میزان ۳۰۰۰۰ یورو
 • ارائه تمام سوابق تحصیلی شخص متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا ؛ بدین ترتیب که اگر شخص برای تحصیل کارشناسی در اسپانیا اقدام می کند باید مدارک تحصیلی گذشته یعنی دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریزنمرات را ارائه دهد به همین ترتیب باید برای مقاطع بالاتر سوابق تحصیلی ارائه گردد.
 • نکته قابل توجه جهت  اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا این است که باید ارائه تمام سوابق تحصیلی و مدارک به صورت ترجمه شده به زبان اسپانیایی و مهر تایید شده توسط دادگستری باشد.
 • ارائه مدارک پزشکی مبنی بر صحت جسمی برای تحصیل در اسپانیا
 • ارائه نامه ای مبنی بر عدم سوء پیشینه از اداره آگاهی
 • ارائه مدارک فرد متقاضی مبنی بر اقامت در اسپانیا یعنی کپی اجاره نامه اپارتمان و یا خوابگاه و یا هتلی که برای اقامت رزرو کرده است

شرایط تحصیل در اسپانیا

شرایط تحصیل در اسپانیا به شرح زیر است :

 • در صورت داشتن مدرک لیسانس یا ارشد از دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم یا دانشگاه آزاد، میتوانید جهت تحصیل در مقطع بالاتر در دانشگاه های معتبر اسپانیا اقدام نمایید.
 • هزینه دوره های ارشد در اسپانیا بین ۶ تا ۸ هزار یورو در سال میباشد و زبان تدریس در این مقطع، انگلیسی یا اسپانیایی یا دوزبانه ( انگلیسی – اسپانیایی ) است .
 • هزینه دوره دکترا در اسپانیا تقریبا رایگان میباشد یعنی حداکثر سالیانه حدود ۷۰۰ یورو است و زبان تدریس در اغلب دانشگاه های این کشور در این مقطع به زبان انگلیسی میباشد.
 • متقاضیانی که نمره زبان اسپانیایی یا انگلیسی را نتوانند ارائه دهند معمولا یک ترم  به عنوان پیش نیاز باید زبان اسپانیایی را در دانشگاه با هزینه حدود ۲۰۰۰ یورو بگذرانند.
 • هزینه یک سال زندگی دانشجویی  در شهرهای اسپانیا حدودا بین ۶۵۰۰ تا ۸۵۰۰ یورو میباشد که  از دیگر کشورهای اروپای  غربی کمتر است.
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی اسپانیا توجه به شرایط اقتصادی اتحادیه اروپا چندان گسترده نیست اما برای متقاضیانی که مقالات بین المللی، شرکت در کنفرانسهای بین المللی، نمره زبان و سابقه کار مرتبط در کنار معدل مناسب میباشند و امکان اخذ کمک هزینه تحصیلی در مقطع دکترا را بالا می برند.

مزایای تحصیل در اسپانیا

اعتبار دانشگاه های اسپانیا یکی از مزایای تحصیل در اسپانیا می باشد . دانشگاه های اسپانیا دارای رنکینگ بسیار بالایی می باشد چرا که دارای امکانات و تجهیزات آموزشی بسیاری است و رتبه های دانشگاه های اسپانیا در تمامی رشته ها زیر ۴۰۰ است . از دیگر مزایای تحصیل در اسپانیا وجود زبان انگلیسی در سیستم آموزشی اسپانیا است . تمامی رشته ها در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تدریس می شود . از مزایای تحصیل در اسپانیا می توانیم به بحث هزینه های تحصیل در اسپانیا اشاره کرد که شهریه دانشگاه های اسپانیا نسبت به دانشگاه های سوئیس و انگلستان کمتر است و امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا با دادن رزومه تحصیلی قوی می توانید از پرداخت شهریه معاف شوید . در کنار تحصیل در اسپانیا می توانید کار کنید و بعد از ۵ سال در اسپانیا می توانید اقامت دائم اسپانیا را کسب کنید .

معایب تحصیل در اسپانیا

یکی از معایب چشمگیر در اسپانیا، هزینه زندگی در اسپانیا است که بطور چشمگیری افزایش یافته است و همچنین هزینه های گران قیمتی که برای مراقبت های بهداشتی خصوصی باید پرداخت کنید. بیشتر افراد در اسپانیا به دنبال کار هستند و افراد بیشتر در محل کار هستند تا در خانه. اسپانیایی ها مهربان هستند اما افرادی نیز نژادپرست هستند و ممکن است شغل ها را تصاحب کنند. در نهایت معایب تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی این است که متقاضیان باید به زبان اسپانیایی مسلط باشند و ممکن است افرادی تمایل نداشته باشند تا زمان خود را به یادگیری زبان اسپانیایی صرف کنند.

تحصیل در مدارس اسپانیا

تحصیل در مدارس اسپانیا به شرح زیر است :

 کودکان از ۳ سالگی در کشور اسپانیا وارد مهد کودک می شوند. مدت زمان این دوره ۳ سال می باشد که سال آخر برای همگان بصورت اجباری می باشد. طول دوره آموزش ابتدایی به مدت ۵ سال می باشد از ۶ سالگی شروع و در ۱۱ سالگی به پایان می رسد پس از پایان دوره ابتدایی دوره متوسطه آغاز می شود که به مدت ۳ سال به طول می انجامد که در پایان آن مدرک ( Bachiller ) را دریافت می کنند در صورت تمایل ۱ سال پیش دانشگاهی را برای ورود به دانشگاه یا دوره های تشکیلات حرفه ای پشت سر می گذارد.

طبق قوانین کشور اسپانیا تمامی کودکان این کشور باید در سن ۶ سالگی به تحصیل در مدارس این کشور بپردازند. معمولا تحصیل در مدارس اسپانیا در سنین ۶ تا ۱۶ سالگی انجام می پذیرد. تمامی آموزش های ارائه شده در مدارس اسپانیا به زبان رسمی این کشور است و از این رو دانش آموزانی که قصد تحصیل در مدارس اسپانیا و در مقطع دبیرستان را دارند باید به این زبان تسلط پیدا کنند. در مقاطع پایین تر نیز معمولا این زبان همراه با دیگر دروس به کودک مورد نظر آموزش داده می شود.

تحصیل در دانشگاه های اسپانیا

تحصیل در دانشگاه های اسپانیا

تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا

برای ورود به دانشگاه های برتر اسپانیا، در ابتدا نیاز است متقاضیان یک دوره ۵ الی ۹ ماهه کالج را بگذرانند و پس از آن در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت نمایند. در صورتی که در این آزمون نمره قبولی را کسب نمایند، می توانند وارد دانشگاه شوند. در مدت زمانی که در کالج تحصیل می نمایید اجازه کار نخواهید داشت اما بعد از کالج، در صورتی که در آزمون ورودی دانشگاه قبول شده و وارد دانشگاه شوید، اجازه کار به صورت پاره وقت خواهید داشت. برای ورود به رشته های گروه پزشکی نیز روال دانشگاه های اسپانیا به همین شکل است و نیاز به شرکت در کالج و بعد آزمون ورودی خواهید داشت. مدت زمان تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ۴ ساله بوده و به زبان اسپانیای تدریس می شود. که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور اسپانیا مهاجرت تحصیلی کند، زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان اسپانیایی در کشور اسپانیا دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزای اسپانیا به متقاضی نمی کند و حتماَ باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی را برای رفتن به سفارت ارائه دهید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا

تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور اسپانیا بین دو الی چهار ترم است. برای کشور اسپانیا بدون داشتن مدرک زبان نیز می توان اقدام داشت. هزینه تحصیل در کشور اسپانیا سالانه بین ۳ الی ۴ هزار یورو است. دروس دانشگاهی کشور اسپانیا به دو صورت اسپانیایی و انگلیسی تدریس میشوند.یکی از مزیت های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور اسپانیا بدین صورت است که بعد از اتمام این مقطع، بدون نیاز به آزمون ورودی به صورت پیوسته وارد مقطع دکتری می شوید. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور اسپانیا مجوز کار در محدوده ای ۲۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا

تحصیل در مقطع دکتری کشور اسپانیا ۵ سال می باشد.این دوره به صورت تحقیقاتی است و به شما این اجازه داده می شود که بعد از سال سوم تحصیل، از پایان نامه خود دفاع نمایید.تحصیل در این مقطع رایگان بوده و امکان اخذ بورس تحصیلی نیست برای افرادی که رزومه تحصیلی خوبی داشته باشند، وجود دارد. تحصیل در مقطع دکتری کشور اسپانیا عمدتا به زبان انگلیسی بوده و بدون مدرک زبان نیز می توانید اقدام داشته باشید. دانشجویان مقطع دکترا کشور اسپانیا مجوز کار در محدوده ای ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد.این اجازه کار این امکان را به دانشجویان می دهد تا بتوانند هزینه زندگی و تحصیل خود را در یک سال پوشش دهد .

در جهت اخذ بورسیه تحصیل مقطع دکترا در کشور اسپانیا فرد متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 1.  مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. داشتن مدرک زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
 3. جلب اعتماد استاد راهنمای مورد نظر
 4.  داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
 5.  داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید
تحصیل در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا

هیچ برنامه پزشکی در اسپانیا به زبان انگلیسی ارائه نمی شود . تحصیل در اسپانیا برای کسانی مفید است که به زبان اسپانیای مسلط باشند . تحصیل پزشکی در اسپانیا ۶ سال و دندانپزشکی در اسپانیا ۵ سال طول می کشد و شهریه هر دوره ۲۰،۶۰۰ € در هر سال می باشد . دو سال اول تحصیل پزشکی در اسپانیا تحصیل مطالعات پیش بالینی است و بر دروس زیست ، فیزیک و آناتومی تمرکز دارد و این دو سال به زبان انگلیسی است و باقیمانده دورات تحصیل به زبان اسپانیایی است . از جمله کارهای اولیه برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی در اسپانیا باید انجام دهید در خواست ویزای تحصیل پزشکی در اسپانیا است .

تحصیل پزشکی و دنداپزشکی در اسپانیا یکی از راه های مهاجرت به اسپانیا است و با هزینه های مناسبی که تحصیل این رشته ها در اسپانیا دارد می تواند یکی از بهترین گزینه های تحصیل در اسپانیا باشد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا عموما به زبان اسپانیایی ارائه می شود و علاقه مندان به تحصیل پزشکی در اسپانیا و یا دندانپزشکی در اسپانیا باید به این زبان تسلط داشته باشند. البته در خصوص تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا یک یا دو موسسه وجود دارد که آموزش های خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می کند و دانشجویان واجد شرایط می توانند درخواست خود را به موسسه های مورد نظر اعلام کنند. به طور کلی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا در حدود ۵ تا ۶ سال به طول می انجامد و دانشجویان برای ورود به این رشته تحصیلی باید حداقل مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی را داشته باشند. هزینه های تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در اسپانیا در حدود ۲۰ تا ۲۲ هزار یورو در سال است.

هزینه تحصیل در اسپانیا

 • هزینه ورود به دانشگاه ثابت است و هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد اسپانیا بین ۲۲ و ۳۶ یورو است  و مبلغ آنها توسط دولت مرکزی اعلام می شود .
 • هزینه تحصیل در اسپانیا کارشناسی در دانشگاه های دولتی ما بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو است.
 • هزینه ورود به دانشگاه های خصوصی برای اخذ مدرک کارشناسی  اسپانیا مابین ۵۵۰۰ و ۱۸۰۰۰ یورو در سال است .
 • هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا در اسپانیا بین ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو سالیانه

هزینه دوره دوم کالج در مقطع کارشناسی ۲۱۰۰ یورو در سال است . مقطع کارشناسی ارشد اسپانیا بر پایه شهریه استوار است تا آنجا که برای دوره دوم کالج افزایش ۳۴ یورو در هر ترم را داریم. هزینه دوره دوم دانشجویان دکترا اسپانیا ۵۵ یورو در هر ترم است.

تحصیل رایگان در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا به طور کلی کم هزینه است اما لازم است بدانید ۹۸ درصد دانشگاه های اسپانیا به زبان انگلیسی تدریس می شود و فقط ۲ درصد از این دانشگاه ها به زبان انگلیسی و فرانسوی می باشد. علاوه بر این در اسپانیا که دولت اسپانیا به دانشجویان بین الملل ارائه می دهد تحصیل در اسپانیا با نشاط، خلاق و فعال می باشد و همچنین برای دانشجویان در مقاطع بالا کمک هزینه تحصیلی میدهد و میخواهد در پروژه های تحقیقاتی ملی خود سهیم باشند. دانشجویان تحصیل رایگان در اسپانیا در مقطع کارشناسی اجازه دارند ۱۰ ساعت در هفته کار کنند و فرد به ازای هر یک ساعت کار مبلغی بین ۸ تا ۱۰ یورو دریافت می کند. منظور تحصیل اریگان در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد کم هزینه بودن آن است و تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد شانس دریافت بورسیه تحصیلی اسپانیا را افزایش می دهد. در کل منظور از تحصیل رایگان در اسپانیا این است که دانشگاه ها شهریه پایینی دریافت می کنند.

تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان

کش.ر اسپانیا دارای مراکز آموزشی بسیار مهمی می باشد مخصوصا در رشته های پزشکی و اقتصاد . بیش از ۳۰ دانشگاه دولتی و خصوصی مورد تایید وزات علوم ایران است . متقاضیان تحصیل در اسپانیا که دارای نمره انگلیسی و اسپانیایی نمی باشند . در نهایت تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان امکان پذیر است . زبان تدریس در اغلب دانشگاه های اسپانیا به زبان انگلیسی و اسپانیایی است . افرادی که نتوانند نمره زبان اسپانیایی و انگلیسی ارائه دهند معمولا یک ترم به عنوان پیش نیاز باید زبان اسپانیایی را در دانشگاه با شهریه ۲۰۰۰ یورو بگذرانند .

بورسیه های تحصیلی اسپانیا

اسپانیا نیز همانند دیگر کشور های دنیا بورسیه های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان خود ارائه می کند. بورسیه های تحصیلی ارائه شده در این کشور معمولا در انواع مختلفی ارائه می شود برخی از این بورسیه های تحصیلی اسپانیا شامل پرداخت کامل هزینه های دانشجو می شود و برخی نیز در قالب کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان اعطا می شود. دانشجویانی می توانند از این بورسیه های تحصیلی استفاده کنند که دارای رزومه تحصیلی بسیار مناسبی باشند و همچنین داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا اسپانیایی نیز می تواند شانس دانشجو را در این خصوص چند برابر کند. بیشتر بورسیه های ارائه شده در اسپانیا توسط دانشگاه های این کشور ارائه می شود و بیشتر این بورسیه ها نیز برای دانشجویان با استعداد در نظر گرفته شده است.

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

دریافت اقامت پس از تحصیل در اسپانیا نیز همانند دیگر کشور های اروپایی است. معمولا برای کسب اقامت در اسپانیا از چند طریق می توان اقدام کرد یکی از این راه ها از طریق دریافت ویزای کار اسپانیا است. معمولا تمامی دانشجویانی که از دانشگاه های اسپانیا فارغ التحصیل می شوند این شانس را دارند که با پیدا کردن شغل در خاک اسپانیا اقامت این کشور را با تبدیل ویزای تحصیلی اسپانیا به ویزای کار اسپانیا کسب کنند. راه بعدی نیز برای افرادی است که قصد راه اندازی شغل خود دارند. معمولا تمامی افرادی که بتوانند در اسپانیا از طریقی سرمایه گذاری کنند می توانند به اقامت اسپانیا دست پیدا کنند. سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق شرکت ، خرید سهام ، خرید ملک و غیره انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

برای ارتباط با ما از طریق واتس آپ پیام بفرستید

 

× مشاوره آنلاین