کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

شرایط تحصیل در برزیل

شرایط تحصیل در برزیل

تحصیل در کشور برزیل در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از متقاضیانی که قصد تحصیل رایگان و دریافت بورسیه تحصیلی را در کشور های آمریکایی دارند قرار گرفته است. برای تحصیل در برزیل در مقاطع دانشگاهی سه نوع دانشگاه وجود دارد. دانشگاه های فدرال که دولت مرکزی از آنها حمایت می کنند و رایگان هستند، دانشگاه های ایالتی دولت ایالتی بودجه آنها را تأمین می کنند و برای متقاضیان رایگان می باشد.

دانشگاه های خصوصی که تحت پوشش بخش های خصوصی می باشند و تحصیل در این دانشگاه ها رایگان نیست و با توجه به شهر، دانشگاه و مقطع تحصیلی، متقاضیان بایستی شهریه ای را جهت تحصیل متقبل شوند. اما فراگیری زبان پرتغالی برزیلی برای کار و تحصیل در این کشور لازم است اگرچه برای تحصیل امکان استفاده از زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

در کشور برزیل به زبان پرتغالی صحبت می شود و سرزمین فوتبال، قهوه و سامبا است و به سرزمین آفتاب و جنگل های استوایی نیز معروف می باشد. جمهوری فدراتیو برزیل پنجمین کشور بزرگ دنیا (هم از نظر وسعت و هم از نظر جمعیت) و هفتمین قدرت برتر در اقتصاد جهان است.

هزینه مناسب زندگی و تحصیل در کشور برزیل و وجود دانشگاه های برتر با استانداردهای جهانی و با کیفیت بالا در زمینه آموزشی و رفاهی، باعث شده است تا متقاضیان بسیاری از سرتاسر جهان به این کشور اقامت داشته باشند. با توجه به پیشرفت روزافزون در زمینه های اقتصادی و صنعتی در برزیل، در آینده نیاز به نیروهای متخصص در این زمینه ها بیشتر خواهد بود و به همین جهت دولت این کشور با اعطای وام و بودجه به دانشگاه های کشور برزیل و همچنین اعطای بورسیه های تحصیلی به دانشجویان بین المللی در این راه گام بزرگی را برداشته است.

کشور برزیل بزرگترین کشور آمریکای جنوبی و پنجمین کشور بزرگ دنیا محسوب می شود جمعیتی بالغ بر ۲۰۳ میلیون نفر دارد و از لحاظ اقتصاد قدرتمند ترین کشور آمریکای جنوبی است و زبان رسمی این کشور پرتقالی است و در قاره آمریکا تنها کشوری است که زبان رسمی آن پرتقالی است. 

در سراسر آمریکای جنوبی کشور برزیل برترین و قوی ترین زیرساخت های تحصیلی را دارا می باشد و در چند سال گذشته  اقدامات زیادی را برای ارتقا و بالا بردن سطح دانشگاه های خود انجام داده است. کشور برزیل در سطح جهانی از لحاظ رده های دانشگاهی از جایگاه های  بالایی برخوردار هستند ولی در مقاطع فوق لیسانس و دکترا با کمبود دانشجو دچار هستند.

علت این کمبود در کشور برزیل اغلب افراد بعد از به سرانجام رساندن مقطع لیسانس به سراغ تحصیلات عالیه و دانشگاهی در مقاطع بالاتر نمی روند و از ادامه تحصیل کناره گیری می کنند و جذب بازار کسب و کار می شوند و به کار کردن و کسب در آمد بیشتر علاقه مند هستند تا تحصیل در مقاطع بالاتر. با اینکه اگر در مقاطع بالاتر به ادامه تحصیل بپردازند قطعا می توانند در مشاغلی با موقعیت بهتر و درآمدهای بسیار بالاتری اشتغال یابند. شاید نیاز مالی باشد علت این موضوع باشد.

با این حال به دلیل کمبود دانشجویان برزیلی در مقاطع فوق لیسانس و دکترا ، دانشگاه های برزیل مشتاق به پذیرش و جذب نیرو و دانشجو های خارجی با استعداد جهت ادامه تحصیل در برزیل در مقاطع فوق لیسانس به بالا می باشند و برای پیشرفت صنعت آینده کشور از دادن بورسیه به افرادی که تشخیص می دهند که با استعداد و توانمند هستند، دریغ نمی کنند. این بهترین فرصت برای افراد خارجی با استعداد و توانمند و علاقمند به تحصیلات عالیه  می باشد که با تحصیل در برزیل هم میتوانند از مزیت بورسیه و تحصیل رایگان بهره برده و در پس از پایان تحصیل و زمانیکه فارغ التحصیل گشتند نیز بتوانند بهترین و بالاترین موقعیتهای کاری و شغلی را بدست آورند.

چرا تحصیل در برزیل

کشور برزیل از لحاظ اقتصادی دارای قدرت  بالایی است به طوری که نهمین اقتصاد بزرگ در جهان  متعلق به این کشور می باشد و از لحاظ  قدرت خرید و همچنین در نرخ داد و ستد در بازار، رتبه یازدهم را در جهان به خود اختصاص داده است. ناگفته نماند که تحصیل در برزیل می تواند یک  فرصت استثنایی برای بالا بردن سطح سواد و افزایش میزان آگاهی و اطلاعات عمومی و تخصصی در رشته تحصیلی برای یک متقاضی باشد چرا که کشور برزیل، دانشگاه های معتبری در سطح جهان را دارا است و یک فرصتی عالی برای علاقه مندان به تحصیل در خارج  می باشد البته متقاضیانی که به دنبال کار ضمن تحصیل در کشورهای خارجی هستند، تحصیل در برزیل گزینه مناسبی برای آنها نمی باشد چرا که در کشور برزیل، دانشجویان بین المللی، حق کار ضمن تحصیل ندارند.

تحصیل در مدارس برزیل

در ۲۵ سال گذشته پیشرفت های چشمگیری در ساختار آموزشی برزیل صورت گرفته است چرا که این کشور  ۲۵% از درآمدهای مالیالت خارجی و ایالتی خود را به آموزش و پرورش اختصاص داده است. تحصیل در برزیل در دوره  آموزش پایه یا همان ابتدایی از سن ۷ سال شروع ،  و به مدت ۸ سال طول می کشد ( ۷ تا ۱۴ سال می باشد) .

آموزش متوسطه از سطوح سنی ۱۵ شروع و تا سن ۱۷  سالگی به  مدت ۳ سال به طول می انجامد. آموزش فنی یا همان مدرسه فنی متوسطه  یا هنرستان از سن  ۱۵ سالگی تا ۱۸ سالگی می باشد (۴ سال) .

به طور خلاصه دوره ابتدایی در برزیل یک دوره تحصیلی ۸ ساله است، که دانش آموزان با گذراندن آن وارد دوره تحصیلی متوسطه می شوند که سه سال به طول می انجامد. ورود به مدارس فنی در مقطع متوسطه یک دوره تحصیلی چهارساله را برای متقاضیان به همراه دارد.

تحصیل در برزیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در برزیل در مقطع کارشناسی  یک دوره تحصیلی چهارساله است و به زبان پرتغالی می باشد. برای متقاضیانی که مدرک زبان پرتغالی ندارند، کلاس های تقویتی برای این زبان گذاشته می شود. برای پذیرش در مقطع کارشناسی در برخی از دانشگاه ‏های برزیل آزمون ورودی برگزار می شود که با قبولی در آن، دانش آموزان وارد دانشگاه های برزیل جهت تحصیل در مقطع کارشناسی می شوند. هزینه های تحصیل در برزیل در مقطع لیسانس و زندگی دانشجویی حدوداً ۸۰۰ دلار در ماه برای  دانشجویان می باشد، که آنها می توانند با اجازه کار ۱۰ ساعت در هفته بخش اعظمی از این هزینه ها را پوشش دهند.

برای ورود به دانشگاههای برزیل در مقطع کارشناسی،  افراد نیازمند مدارک قبلی آموزشی فرد می باشند و همچنین باید مدرک زبان انگلیسی را نیز داشته باشند البته  زبان تدریس دوره های کارشناسی در این کشور پرتغالی می باشد که افراد پس از ورود به کشور، می توانند در دوره های آموزش  زبان پرتغالی شرکت کنند. در برخی از دانشگاه ها پذیرش در مقطع کارشناسی با برگزاری آزمون و در برخی دیگر از طریق بررسی شرایط متقاضی توسط گروه مورد بررسی قرار می گیرد.

امروزه متقاضیان کشور برزیل را جای مناسبی برای تحصیلات می دانند چرا که هزینه های منصفانه، کادر مجرب و امکانات فوق العاده برای تحصیل در برزیل این کشور را مقصدی فوق العاده برای ادامه تحصیل قرار داده است.

تحصیل در  برزیل در مقطع کارشناسی ارشد

 تحصیل در برزیل در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره تحصیلی دو ساله است و به زبان انگلیسی یا پرتغالی می باشد. ارائه مدرک زبان معتبر آیلتس یا تافل جهت اخذ پذیرش برای کارشناسی ارشد الزامی است. کشور برزیل برای کلیه رشته های مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان بورسیه تحصیلی می دهد که در ماه حدود ۴۵۰ تا ۷۰۰ دلار حقوق دریافت می کنند که می توانند بکمک آن هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند.

دانشجو باید در این مقطع تحصیل در برزیل پروژه تحقیقاتی خود را نیز علاوه بر گذراندن دروس مربوطه ارائه دهد. امتحانات ورودی برای پذیرش دانشجو در کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می باشد و مدرک زبان IELTS یا  لازمه پذیرش متقاضیان TOEFL  می باشند. متقاضیانی که از مدرک زبان انگلیسی را دارا می باشند.  جالب است بدانید کشور برزیل تنها کشور دنیا می باشد که در مقطع کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها برای تحصیل در برزیل به  افراد بورس می دهد. با در نظر گرفتن این امر در مقطع کارشناسی ارشد برزیل انتخاب مناسبی برای ادامه تحصیل می باشد.

فردی که شرایط لازم برای دریافت  بورسیه را دارند می توانند برای دریافت بورسیه اقدام نمایند. در این مقطع  بطور معمول حدود ۴۵۰ تا ۷۰۰ دلار بصورت ماهیانه به دانشجویان پرداخت می شود که با توجه به هزینه های زندگی و تحصیل در کشور برزیل براحتی امکان زندگی و تحصیل در برزیل را برای متقاضی فراهم می سازد. در این مقطع کارشناسی ارشد کتاب ها و امتحانات به زبان انگلیسی می باشد و در این دوره، آموزش زبان پرتغالی جزو واحدهای درسی افراد می باشد.

تحصیل در برزیل در مقطع دکتری

متقاضیان برای پذیرش در مقطع دکتری  باید بتوانند نیازمند یک رزومه قوی در زمینه کاری مربوط و یافتن پوزیشن در دانشگاه را ارائه بدهند که در برخی موارد ارائه پروپوزال تحقیقاتی نیز الزامی می باشد. تحصیل در برزیل در مقطع دکتری  می­تواند براساس رشته ۳، ۴ یا ۵ سال زمان ببرد و دانشجو باید پروژه خود را به همراه مقالات مربوطه در پایان تحصیلات خود ارائه بدهد.

تحصیل در برزیل در مقطع دکتری یک دوره تحصیلی سه تا پنج ساله است و به زبان انگلیسی یا پرتغالی می باشد. ارائه مدرک زبان معتبر آیلتس یا تافل جهت اخذ پذیرش برای دکترا در رشته های انگلیسی زبان الزامی است، ولی برای رشته های پرتغالی زبان، نیازی به مدرک زبان پرتغالی برای پذیرش نمی باشد.

کشور برزیل برای دانشجویان در مقطع دکترا شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی را فراهم کرده است که در صورت اخذ آن می توانند ماهانه حدوداً ۱۰۰۰ دلار را بعنوان حقوق برای پوشش هزینه های خود داشته باشند و این یک امتیاز عالی برای متقاضیان می باشد.

تحصیل رشته‏ های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در برزیل

کشور برزیل امکان تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را برای دانشجویان بین المللی در سراسر دنیا به زبان های انگلیسی و پرتغالی فراهم کرده است. متقاضیان با داشتن دیپلم متوسطه تجربی و پیش دانشگاهی، سن زیر ۲۱ سال و مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ می توانند برای تحصیل در برزیل در مقطع پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی برزیل اقدام داشته باشند، بدین شکل که ابتدا یک سال دوره ی Pre Medical در کالج های این کشور می گذرانند و سپس در آزمون ورودی شرکت داشته و در صورت قبولی می توانند در دانشگاه های برزیل برای تحصیل اقدام داشته باشند.

در برزیل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان پرتغالی انجام می گیرد و از موارد مهم در اخذ پذیرش تسلط به این زبان است. هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های برزیل سالانه حدود ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار است.

 دانشگاه های معتبر در برزیل

هزینه تحصیل در برزیل

هزینه های تحصیل در برزیل بسته به مقاطع تحصیلی و دانشگاه ها متفاوت می باشند. فدرال و دولت هایی که صاحب موسساتی می باشند دانشگاه هایی هستند که مبلغ شهریه را از دانشجویان مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد دریافت نمی کنند و تنها شهریه ای که دانشجویان بین المللی بایستی آن را پرداخت نمایند هزینه ثبت نام خواهد بود و زمان پرداخت این هزینه هنگام  پذیرش می باشد.

از جمله دانشگاه هایی که در بعضی موارد مبلغ شهریه را از دانشجو دریافت می کنند ، دانشگاه های شهری و موسساتی کوچک ، موسسات آموزش عالی خصوصی و دانشگاه ها و دانشکده های اولیه می باشند . هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی برزیل متفاوت می باشد که به موسسه و دوره انتخابی شما بستگی دارد . لذا پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدام و درخواست دانشگاه مورد نظر را مورد ارزیابی قرار دهید.

تحصیل رایگان در برزیل

کشور برزیل در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از متقاضیان جهت تحصیل در برزیل و بورسیه تحصیلی در برزیل قرار گرفته است. زیرساخت های قوی تحصیلی کشور برزیل ، این کشور را جز برترین و معتبرترین کشور در حوزه های علمی جهت تحصیلات عالی در سراسر آمریکای جنوبی و حتی در سطح جهانی تبدیل کرده است و در چندین سال گذشته  اقدامات زیادی را جهت ارتقا و بالا بردن سطح دانشگاه انجام داده است. دانشگاه های برزیل از رده های علمی بالایی در سطح جهان برخوردار هستند اما با کمبود دانشجوی برزیلی مشتاق به ادامه تحصیل در برزیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا روبرو هستند. با این حال دانشگاه های این کشور به جهت کمبود دانشجویان برزیلی علاقه مند به ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا ، مشتاق به پذیرش و جذب نیرو و دانشجوهای خارجی با استعداد  اقدام می نماید .

بورسیه تحصیلی برزیل

با توجه به  سخت گیری سفارت آمریکا در دادن ویزا و به جهت بالا بودن هزینه های تحصیل در دانشگاه های آمریکا برای افرادی که قصد تحصیل در آمریکا را دارند تحصیل و اخذ بورسیه از کشور برزیل بهترین پلن جایگزین می باشد. متقاضیان می توانند با اخذ بورسیه از طریق دانشگاه های برزیل پس از مدتی از قانون تبادل دانشجو بین کشورهای برزیل و آمریکا استفاده نموده و از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیرند.

متقاضیانی که از  هزینه های بسیار بالای تحصیل در آمریکا بر نمی آیند میتوان از این پلن بعنوان راهی طلایی استفاده کنند. چرا که به محض فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های برزیل و سه سال کار در برزیل اقامت دائم و پاسپورت برزیلی می توانند دریافت کنند و  به راحتی به آمریکا بدون ویزا سفر کنند و در بدو ورود به آمریکا برایشان ویزای یک تا پنج ساله صادر می شود بعد از وارد شدن به آمریکا و پیدا کردن کار در آنجا می توانید پس از ۳ سال کار کردن اقامت دائم آمریکا را اخذ کنید .

اقامت پس از تحصیل در برزیل

بهترین راه برای  افرادی که قصد مهاجرت و اقامت دائم  به برزیل را دارند تحصیل در برزیل می باشد که پس از اخذ اقامت تحصیلی برزیل می توانند نسبت به اخذ تابعیت برزیل یا شهروندی این کشور اقدام کنند، البته روش های دیگری نیز برای اخذ اقامت پس از تحصیل در برزیل وجود دارد مثل سرمایه گذاری در برزیل یا اخذ ویزای کار. در ضمن با ثبت شرکت در برزیل و همچنین تولد فرزند در برزیل روش های دیگری برای اخذ اقامت و تابعیت خاک این کشور می باشد. با توجه به هزینه زندگی و مسائل آموزشی  مهاجرت به برزیل در مقایسه به مهاجرت به استرالیا و یا کانادا انتخاب مناسبی می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا برای اقامت تحصیلی برزیل

برای تحصیل در برزیل بیش از ۲۵۰۰ دانشگاه موجود است و مؤسسات مهمی از جمله دانشگاه سائو پائولو در این کشور وجود دارد که بزرگترین  و بهترین دانشگاه دولتی در کشورهای آمریکای لاتین می باشد. تعداد محدودی از دانشگاه های دولتی برزیل برای دانشجویان خارجی تحصیل رایگان ارائه می دهند .

در کشور برزیل در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ دوره کارشناسی ارشد و دکتری  برای متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی برزیل وجود دارد که می توان گفت که سطح آموزشی این  دوره ها مشابه کشورهای پیشرفته مانند آمریکا میباشد. لازم است برای اخذ ویزا ۹۰ روز زودتر از از تاریخ ورود خود به برزیل اقدام فرمایید که برای دریافت ویزا ، شما باید یک دعوت نامه رسمی از مدیر برنامه برزیلی بخواهید.

مدت اعتبار این ویزا به مدت یکسال ، با توجه به تاریخ ورود ، صادر می شود . پس از تأیید دانشگاه برزیل مبنی بر اینکه دوره ادامه می یابد و در اداره ی مهاجرت برزیل تمدید ویزا صورت می گیرد . لازم است یک ماه  قبل از پایان ویزای فعلی درخواست تمدید ویزا را در اختیار اداره پلیس فدرال در پایتخت کشور اقامت قرار داده شود .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی برزیل به شرح زیر می باشد :

 • تکمیل فرم ویزا برای اقامت تحصیلی برزیل
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه در برزیل
 • ۳ قطعه عکس رنگی با زمینه سفید از متقاضی
 • شناسنامه و کارت ملی و ترجمه رسمی آنها به انگلیسی
 • کپی و اصل پاسپورت معتبر از متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • ارائه گواهی حساب بانکی از شخص دانشجو یا والدین
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه انگیزش نامه و نوشتن دلایل سفر به برزیل

مزایای تحصیل در برزیل

یکی از ارزان ترین و سریع ترین راه های مهاجرت به برزیل تحصیل در برزیل می باشد . متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های برزیل را دارند می توانند در برترین دانشگاه های تایید شده در سطح جهانی با هزینه های مناسب  هم از نظر تحصیل و هم از نظر هزینه زندگی  مشغول به ادامه تحصیل شوند و با احتمال زیاد در آینده بتوانند شغل مناسب و پر درآمدی به دست بیاورند. از مزایای تحصیل در برزیل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • دانشگاه های برزیل از رنکینگ بسیار بالایی برای تحصیل برخورداری است
 • با کیفیت ترین دانشگاه های آمریکای جنوبی در برزیل قرار دارد که شامل دانشگاه های ایالتی، فدرال و خصوصی می شود
 • تحصیل در برزیل در دانشگاه های فدرال و ایالتی به صورت رایگان می باشد ولی در دانشگاه های خصوصی دانشجویان موظف به پرداخت شهریه هستند که با توجه به دانشگاه ، رشته تحصیلی و شهر محل تحصیل متغیر می باشد.
 • متقاضیان پس از اخذ اقامت تحصیلی برزیل می توانند نسبت به اخذ تابعیت برزیل یا شهروندی این کشور اقدام کنند. البته روش های دیگری نیز برای اخذ اقامت در برزیل وجود دارد .
 • مهاجرت به برزیل در مقایسه به مهاجرت به استرالیا و یا کانادا با توجه به هزینه زندگی در برزیل و مسائل آموزشی دارای مزایایی برای متقاضیان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

برای ارتباط با ما از طریق واتس آپ پیام بفرستید

 

× مشاوره آنلاین